Свържете се с нас

България

Ужасът „Цербер“ пълзи към България, такъв ад не помним

Гореща вълна обхваща части от Южна Европа и Северозападна Африка с потенциал за температурни рекорди идните дни, предаде Би Би Си.

Температури над 40 градуса по Целзий се очакват в Испания, Франция, Гърция, Хърватия и Турция.

В Италия термометърът може да удари 48,8 градуса. Червен предупредителен код е издаден за десет града, сред които Рим, Болоня и Флоренция.

Във вторник мъж на около 44-годишна възраст почина, след като припадна в Северна Италия. Италиански медии съобщиха, че той боядисвал пешеходна пътека край Милано, когато се строполил на земята заради жегата. Откаран е в болница, след което починал.

Горещата вълна бе наречена Цербер от Италианското метеорологично общество на името на триглавия звяр, охраняващ портите на ада.

Най-високата температура в Европа, откакто се правят метеорологични наблюдения, е измерена на о-в Сицилия през август 2021 г. – 48,8 градуса.

Може ли човек да спре глобалното затопляне?

В климата на Земята има редуване на топли и студени периоди и да се смята, че човекът може да спре глобалното затопляне е наивно, той може само да се опита да се приспособи към новите условия, заяви междувременно пред БТА чл. кор. проф. дн Кристалина Стойкова от Геоложкия институт на БАН.

По думите й в последните два века човекът се превръща в много важен геоложки фактор чрез продукцията на парникови газове, изсичането на горите, унищожаването на хабитатите на животните и растенията и така пряко се намесва в климатичната система на Земята, увеличавайки възможността за повече катастрофални явления.

Проф. Стойкова изтъкна, че съвременното общество не може да разбере тези процеси, защото няма усещане за продължителността им. „Ние измерваме всичко с нашия живот от около сто години, но ни е трудно да си представим какво е било преди милиони години.

Това, че в момента човечеството се опитва да си каже, че ще спре глобалното затопляне е доста наивно и учените знаят, че е невъзможно. Това са схващания повече в полето на политиците, които продават парникови квоти и говорят за зелен преход“, коментира тя.

Според нея можем само да не допринасяме толкова за глобалното затопляне, но това е тенденция, която ще се развива. Ние можем само да се опитаме да се приспособим, да видим какви мерки бихме могли да предприемем, да бъдем готови да се променим, защото това е историята на Земята, подчерта Стойкова.

---

България

Млад гений е в болница след тежката катастрофа до Шипка, двама негови близки са починали

Студентът по физика от СУ „Св.Климент Охридски“ Александър Проданов, който е един от отличниците на България с множество международни награди от олимпиади по физика и астрология, е сред пострадалите при зверската катастрофа край Шипка, станала снощи. В нея при удар на лек автомобил в украински тир загинаха двама души.

Колегите от вестник „24 часа“ пишат, че това са лелята и дядото на Александър, а той е пътувал в колата и в момента е в болница.

Момчето е считано за вундеркинд. Той бе пълен отличник от казанлъшката Природо-математическа гимназия и дългогодишен успешен участник в международни олимпиади по физика и астрономия, част е от школата на знаменития учител по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев. Преди време той споделяше, че обича да се разхожда в околностите на град Шипка, където „сякаш времето е спряло“. Снощи обаче мястото се превърна в кошмар за него и близките му.

Във фаталния петък Сашо се прибирал към Казанлък с влак от София заедно с леля си Мариана, която работела в просветното министерство в столицата.

На казанлъшката гара ги посрещнал с личния си автомобил дядото на момчето Стефан, баща на Мариана и на майката на Сашо, за да ги откара в семейната им къща в град Шипка. Бившият строителен техник Стефан Кратунов е на 85 години, един от най-уважаваните днес хора в град Шипка. Местните го помнят с добро още от времето преди 50 и повече години, когато се работело усилено по водоснабдяването на града.

До последно той бил съветник по строителството в кметството. Вече по тъмно, колата, управлявана от бай Стефан, стигнала до разклона за връх Бузлуджа след град Крън по посока град Шипка по пътя за Габрово.

Александър стоял на предната седалка до дядо си, а Марияна – на задната зад баща си. В този момент на разклона за Бузлуджа неясно защо маневра на заден ход правел украински тир и препречил главния път. Предполага се, че чуждият шофьор е търсел подходящо място, за да пренощува в автомобила си. След инцидента той е задържан за 24 часа.

Възрастният водач вероятно е забелязал тира пред себе си в последния момент и направил безуспешен опит да го избегне. Колата му се забила в огромния камион откъм страната на шофьора и това обяснява защо той и дъщеря му са загинали на място. Марияна, която е на 62 години, вече подготвяла документите си за пенсия. В град Шипка всички са потресени от трагедията в едно добро семейство. Погребението на жертвите ще бъде в неделя в родната им Шипка. „За 5 декември бяхме се подготвили да запалим тържествено коледните светлини с голям концерт и коледен базар по австрийски тертип – с печени кестени и греяно вино, но вместо това ще направим молебен за здравето на всички от Шипка“, каза кметът на подбалканското градче Василка Панайотова.

---

България

Силно земетресение на един хвърлей от България, усетиха го и у нас СНИМКИ

Земетресение с магнитуд М=4.3 е регистрирано днес (3 декември 2023) в района на град Ягодина, Сърбия. По данни на Националния Сеизмологичен Център към Национален Институт по Геофизика, Геодезия и География – БАН , събитието от 10:48 часа българско време е с епицентър на 230 км от град София и дълбочина 4 км.

Повече информация за параметрите на земетресението: https://ndc.niggg.bas.bg
Ако сте усетили това земетресение попълнете въпросника ни на: https://ndc.niggg.bas.bg/survey/

По данни на Европейския сеизмологичен център земетресението е с магнитуд от 3,8. А малко по-късно районът е разлюля и от друг земен трус с магнитуд от 2,6 по Рихтер.

 

 

Според свидетелски показания земетресението е усетено и у нас в района на Лом.

---

България

Европа пропищя от тези нашенци, вършеят като за последно в Англия, Австрия, Германия и Италия

Членове от петте най-знатни клана джебчийки взривяват в момента коледните базари в Европа. Предпочитани от нашенките са пазарите в Англия, Австрия, Германия и Италия, казаха от МВР, цитирани от „Телеграф“.

Заради зачестилите набези правителството в Рим предложи крути мерки преди две седмици, които позволяват на съдилищата да вкарват в затвора дори бременни жени, обвинени в джебчийство (виж карето).

В Лондон пък на входовете и изходите на коледните базари полицаи предупреждават за крадли, които бъркат по джобовете. Екскурзоводи пък директно апелират туристите да си крият чантите под якетата, защото българки и румънки джобят наред. Те взимали парите, а документите хвърляли.

Схема

„Най-оборотните джебчийки вече знаят и английски добре. От години се подвизават в Европа, но сменят градовете според парите, които могат да изкарат в тях. Сега жътвата им е на коледните базари“, обясниха разследващи. По думите им жените с ловки пръсти са от родове от Костинброд, Петърч, Радомир, Лясковец и Пловдивско. Родните крадли се движат по двойки или тройки.

Облечени са съвсем нормално, понякога дори луксозно. При възможност с тях има и малки деца, с които уж разглеждат магазини и сергии, но всъщност ги използват за прикритие на набезите. „Единственото, по което много се различават, са златните им зъби, пръстени и ланци. Ходят като коледни елхи и това прави впечатление на хората. Дори да са облечени от главата до петите с „Армани“ и „Гучи“, си личат“, обясниха криминалисти, които разследват този вид престъпления.

Кеш

По оперативни данни най-големите печалби на родните джебчийки са около Коледа. Затова и те не се прибират в България за християнския празник. Предпочитат да си дойдат за Банго Васил, когато си взимат „отпуска“. На ден двойка или тройка крадли могат да изкарат от 500-1000 евро до рекордните Е10 000. „Много хора от Източна Европа все още обичат парите кеш, което ги превръща в мишена.

Трябва да се внимава, защото те не обичат карти и кодирани телефони. Най-обичат парите да шумят в пръстите им“, коментираха още полицаи. В социалните мрежи дори имаше клипове как си украсяват елхи с евро и лири в апартаментите. По традиция изкараната плячка се държи от мъжете в клана, който ги инвестира освен в имоти у нас също така и в луксозни коли.

Поколения

Поколенията джебчийки, които крадат зад граница, се сменят през около 2-3 години, засекли полицаи. Вече имало девойки на по 15-16 г., които са родени в Англия и Австрия и познавали както закона, така и слабите места в охраната на дадени обекти. Въпреки това продължават да ги обучават по-възрастни крадли. Една от най-опитните е Диана.

За нея се знае, че има повече от 18 паспорта, а както „Телеграф“ писа, те са издаден от градове от цяла България. Била вписана като Цонка, Мария, Дешка и т.н. Първо вършала в Англия, но след Скотланд Ярд я хванали, се преместила във Виена, а след това в Гърция. В момента според полицията е в Мюнхен.

Рим ги иска в затвора, в Лондон предупреждават за тях на входа

Италианското правителство предложи серия от мерки, насочени към подобряването на обществената сигурност, включително и даващи правото на съдилищата да вкарват в затвора бременни жени и такива, които имат малки деца. Мярката е насочена директно срещу джебчийките, които тормозят големите градове на Апенините.

Партия „Лига“, която участва в управляващата коалиция, отдавна настоява за отмяна на правилото, забраняващо такива жени да бъдат изпращани зад решетките, като част от кампанията си срещу „гастролиращите“ от чужбина джебчийки в градския транспорт, предаде БТА.

Преди време лидерът на партията Матео Салвини, който е и вицепремиер, обвини жените от ромски произход, че спекулират с бременността си, за да избегнат затвора. Мерките ще бъдат представени за гласуване в двете камари на италианския парламент.

В Англия и най-вече в Лондон пък на входовете и изходите на базарите униформени служители предупреждават хората, че могат да бъдат обрани. На някои места има и табели с надписи, алармиращи за български и румънски крадли.

Рецидивистки влизат в Сливенския

Две джебчийки се признаха за виновни и влизат в Сливенския затвор. Това реши Окръжен съд – Пловдив, преди броени дни. Обвинените Гергина и Малинка обяснили как уж докато пазаруват в магазин за дрехи, обрали жена.

Прикривали си ръцете с дрехи. След това вече на касата дори платили стоките със свитата от жената дебитна карта. Едната джебчийка – Малинка, е осъждана 6 пъти, аверката й Гергина – 5. Присъдите им са една и две години при строг режим. Решението на съда не може да се обжалва.

---

Trending

This site is protected by wp-copyrightpro.com